We discovered Amsterdam for you!

Muzea w Amsterdamie

Amsterdam posiada więcej niż tuzin światowej klasy muzeów. Od Rijksmuseum i Hermitage po Dom Anny Frank i muzeum Van Gogha, miasto oferuje mnóstwo kulturowych, historycznych i artystycznych inspiracji. Znajduje się tutaj jeszcze ponad 40 innych unikalnych muzeów i kulturalnych skarbów czekających na odkrycie. Stworzyliśmy na Amsterdamapartamenty.pl krótką listę niektórych najlepszych i nietypowych muzeów oraz atrakcji turystycznych w mieście.

Nederlands Het Scheepvaart – National Maritime Museum. Znajdujące się w odległości kilku minut spacerem na wschód od Dworca Głównego to imponujące multimedialne muzeum zawiera bibliotekę z 60.000 książek, wspaniałą restaurację oraz sklep muzealny. Ten niedawno wyremontowany budynek pochodzący z 1656 roku ze znakomitymi interaktywnymi eksponatami jest jedną z najlepszych atrakcji turystycznych w mieście. Wystawa jest przedstawiona w języku angielskim i holenderskim i zapewnia unikalny wgląd w historię Holandii, jej mieszkańców i ich skomplikowanej relacji z wodą i morzem. Het Scheepvaartmuseum, Kattenburgerplein 1, Amsterdam. Tel: +31 20 523 22 22.

Rembrandthuis – Dom Rembrandta. Położony w dzielnicy Nieuwmarkt, wzdłuż Waterlooplein dom był niegdyś miejscem zamieszkania słynnego artysty Rembrandta van Rijn. Mieszkał on tutaj z żoną w latach 1639 – 1658 i jest więcej niż prawdopodobne, że namalował przynajmniej jedno z jego znanych dzieł włączając „De Nachtwacht”. Dzisiaj muzeum pokazuje 250 akwafortów i szereg szkiców jego autorstwa. Są tutaj też obrazy jego wykwalifikowanego nauczyciela Pietera Lastmana. Odbywa się tutaj również demonstracja XVII- wiecznej akwaforty i technik przygotowywania farby. Rembrandthuis, Jodenbreestraat 4, Amsterdam. Tel: +31 20 520 0400.

Rijksmuseum – Muzeum Narodowe. Jest to wizytówka holenderskiego Złotego Wieku wyrażona przez sztukę. Ta inspirująca, skłaniająca do refleksji i w pełni wyczerpująca wystawa prezentuje niektóre z najbogatszych skarbów i bezcennych obrazów tego kraju. Kup bilety online, aby ominąć długie kolejki lub zaplanuj wizytę po godzinie 16.00 w miesiącach letnich. Rijksmuseum, Jan Luijkenstraat 1, 1071 CJ Amsterdam.

Anne Frank House Museum – Dom Anny Frank – bardzo osobista historia. Dowiedz się wszystkiego o życiu Anny, jej rodziny i znajomych mieszkających w tajnej kryjówce na szczycie słynnego budynku magazynowego. Wystawa audio i video pozwala odwiedzającym łatwo sobie wyobrazić ich doświadczenia. Wejdź przez sekretne schody na strych i zobacz oryginalne wycinki gazet, które Anna umieszczała na ścianach swojego pokoju. Aby uniknąć długich kolejek, które występują na zewnątrz, zarezerwuj bilety on-line lub przyjdź przed godziną 9.00 lub po 18.00. Anne Frank House Museum, Prinsengracht 263-267, Amsterdam.

Van Gogh Museum – Muzeum Van Gogha – Tu można stanąć twarzą w twarz z wieloma znanymi autoportretami i pejzażami tego wybitnego artysty. Oprócz prac van Gogha, muzeum posiada bogaty i zróżnicowany zbiór dzieł innych artystów XIX wieku w tym przyjaciół i rówieśników artysty. Znajdują się tutaj prace artystów, którzy go inspirowali, takich jak Gauguin, Manet, Monet, Millet, Seurat, Rodin i Toulouse-Lautrec. Odwiedź muzeum w piątek wieczorem, a zobaczysz jak przedpokój przekształca się w bar z muzyką na żywo i DJ-ami. Van Gogh Museum, Paulus Potterstraat 7, Amsterdam. Tel: +31 20 570 5200.

Hermitage Amsterdam i Amstelhof – kawałek Petersburga w Holandii. Przez więcej niż 300 lat ten budynek był domem dla osób starszych, lecz w 2009 roku powstało tu nowoczesne, kompleksowe muzeum pokazujące zarówno wspaniałe dzieła zapożyczone z Rosji jak i historię Amstelhof. Oprócz stałych zbiorów muzeum prezentuje również okresowo wystawy światowej klasy sztuki. Zwiedzający mogą skorzystać z wirtualnej wycieczki przez niesamowite pokoje Ermitażu w Sankt Petersburgu w Rosji przez oglądanie filmów i używając ekranów dotykowych. Hermitage, 51 Amstel Amsterdam. Tel: +31 20 530 7488.

Tulip Museum – Muzeum Tulipanów. Flower power w Amsterdamie. Sezon tulipanów w Holandii trwa od końca marca do połowy maja, lecz mania tulipanów trwa tutaj cały rok. Muzeum Tulipanów w Amsterdamie oferuje wszystko, co chcesz wiedzieć o tych kwiatach, od historii i sztuki do wartości kulturowych. W sklepie znajdziesz szereg inspirowanych tulipanami prezentów jak i same cebulki. Dostępna jest usługa wysłania wybranych cebulek tulipanów do Twojego kraju. Amsterdam Tulip Museum, Prinsengracht 116, Amsterdam. Tel: +31 20 421 0095.

Amsterdam Museum – Cofnij się w czasie w Historycznym Muzeum w Amsterdamie znanym po prostu jako Amsterdam Museum. Znajduje się ono w odległości krótkiego spaceru od placu Dam. To fascynujące muzeum oferuje wgląd w bogatą historię tego niesamowitego europejskiego miasta. Ta historia opowiedziana jest w porządku chronologicznym i rozłożona jest na trzech piętrach imponującego zabytkowego budynku, który był kiedyś sierocińcem. Od religii, folkloru i sztuki do subkultur, rozrywki i prostytucji – niesamowita historia miasta jest ukazana w pouczający sposób. Jeśli uważasz, że historia jest nudna, to muzeum będzie dla Ciebie zaskoczeniem! Amsterdam Museum, Kalverstraat 92, Amsterdam.

Jewish History Museum – Żydowskie Muzeum Historyczne. To niesamowite muzeum znajduje się w samym sercu żydowskiej dzielnicy w Amsterdamie i składa się z odrestaurowanych aszkenazyjskich synagog: Nieuwe Synagoge (1752), Grote Synagoge (1671), Obbene Sjoel (1685) i Dritt Sjoel (1700-78). Te piękne budynki przetrwały nazistowską okupację miasta w trakcie II wojny światowej i zostały niemal całkowicie nienaruszone. Niestety 80.000 Żydów zostało usuniętych przez nazistów z Amsterdamu i tylko mała liczba ludzi przeżyła obozy koncentracyjne i była w stanie wrócić do miasta. Muzeum opowiada fascynującą i poruszającą historię kultury i religii żydowskiej w Holandii i zapewnia wszechstronny wgląd w życie Żydów na przestrzeni wieków. Wszyscy goście są mile widziane w tym ważnym muzeum i z pewnością warta jest również odwiedzenia kawiarnia oferująca smaczne i niedrogie jedzenie koszerne. Jewish History Museum, Nieuwe Amstelstraat 1.

Stedelijk Museum – niedawno odnowione Stedelijk Museum znajduje się na Museumplein. Tutaj znajdziesz dzieła największych przedwojennych artystów XX-tego wieku takich jak Picasso, Cézanne i Matisse oraz artystów powojennych, do których należą między innymi: Lichtenstein, De Kooning i oczywiście Warhol. Będziesz zaskoczony połączeniem starego z nowym w futurystycznym budynku. Niektórzy mówią, że budynek wygląda jak taca do przekąsek, inni uważają ten projekt za ważny krok w architekturze ku przyszłości. Stedelijk Museum, Museumplein 10, Amsterdam.

Diamond Museum – Muzeum Diamentów. To muzeum pokazuje ten świecący kamień od każdej strony. Możesz tutaj zobaczyć diamenty w ich naturalnej postaci zanim zostaną zamienione w błyszczącą biżuterię przez wyspecjalizowanych ludzi. W trakcie oglądania jak działają krajalnice do diamentów i maszyny do ich polerowania przewodnik wyjaśni Tobie cały ten proces w szczegółach i odpowie na wszystkie Twoje pytania. Jeżeli chcesz zdobyć te informacje w tańszy sposób, możesz iść do znajdującego się obok Coster Diamonds, który jest własnością tej samej firmy. Oglądanie jest w tym sklepie za darmo i jest tutaj tak samo olśniewająco. Diamant Museum, Paulus Potterstraat 8.

NEMO – Muzeum Nauki. Dla ciekawych świata techniki ludzi najlepszym miejscem do odwiedzenia jest to wspaniałe Muzeum Nauki. Tutak można bawić się wystawionymi eksponatami. Szeroka tematyka obejmuje wszystkie dziedziny nauki i techniki w tym między innymi przemysł, magnetyzm, biologię i genetykę. Ten wyjątkowy zielony budynek wygląda jak wielki dziób statku wyłaniającego się z wody. Możesz również przyłączyć się do mieszkańców miasta na jego dachu, aby odpocząć w promieniach słońca lub podziwiać niesamowity widok miasta. Nemo, Oosterdok 2, Amsterdam.

Artis Zoo – Jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w mieście jest niesamowite zoo Artis . Jest ono jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie, ale jego standardy opieki nad zwierzętami żyjącymi tutaj są wyjątkowo nowoczesne i wygodne, jak tylko jest to możliwe w zamkniętym środowisku. Tutaj znajdziesz Twoje ulubione zwierzęta, takie jak tygrysy, żyrafy, słonie i oczywiście wiele małp. Znajduje się tu również małe zoo, gdzie dzieci i dorośli mogą karmić zwierzęta domowe w tym kozy, owce i kury. Szczególną atrakcją jest uroczy dom motyli, gdzie wokół Ciebie będą latać tysiące motyli. Jeżeli będziesz stać spokojnie przez dłuższy czas mogą one lądować na Tobie i jeść owoce z dłoni. Sklep z pamiątkami jest oczywiście pełen wszelkiego rodzaju niesamowitych zwierzęcych zabawek i prezentów. Doskonała kawiarnia jest warta odwiedzenia dla przekąszenia czegoś w trakcie zwiedzania. Artis Zoo, Plantage Kerklaan 38-40, Amsterdam.

Hortus Botanicus – Ogród Botaniczny. Ten piękny jak raj ogród jest pełen niezwykłych roślin z całego świata. To idealne miejsce do odwiedzenia w zimne lub deszczowe dni. Wewnątrz wielkich szklarni cieplarnianych zobaczysz niesamowite środowisko lasów tropikalnych jak i możesz spacerować wśród ogromnie wysokich kaktusów. Można nawet zobaczyć dzikie uprawy konopi na zewnątrz w ogrodzie. Hortus Botanicus, Plantage Midenlaan 2a, Amsterdam.

Heineken Experience – Muzeum Heinekena. To niesamowicie popularne muzeum opowiada historię holenderskiego eksportu butelkowego. Dowiesz się tutaj o tym, jak warzy się piwo, a nawet możesz nadrukować swoje imię lub wiadomość na swojej osobistej butelce Heinekena. Heineken Experience, Stadhouderskade 78, Amsterdam.

Houseboat Museum – Wielu ludzi jest zafascynowanych barkami zacumowanymi wzdłuż wielu kanałów miasta. Jeśli masz pytania na temat życia na wodzie, odwiedź Houseboat Museum na Prinsengracht 296k. Goście mogą zwiedzić dom na barce o nazwie Hendrika Maria i przekonać się, jak to jest żyć na łodzi. Będziesz zaskoczony, jak przestronnie i wygodnie, jest w środku! Houseboat Museum, Prinsengracht 296K , Amsterdam.

Olympic Experience Amsterdam – Stadion Olimpijski. Ten niesamowity stadion był wybudowany na potrzeby letnich Igrzysk Olimpijskich w 1928 roku. Po jego zakończeniu mógł on pomieścić 31.600 osób. Po igrzyskach stadion był wykorzystywany przez AFC Ajax do 1996 roku. W dniu dzisiejszym to miejsce funkcjonuje jako muzeum sportu znane jako Olympic Experience Amsterdam i z pewnością jest doskonałym celem zwiedzania dla każdego fana sportu. Olympisch Stadion, Olympisch Stadion 2, Amsterdam.

Poniższe muzea w historycznym centrum Amsterdamu są dość nietypowe, ale nie mniej interesujące.

Uwaga: Te informacje były aktualne w momencie publikacji. Pamiętaj, aby potwierdzić dane bezpośrednio z muzeów przed planowaniem przyjazdu. By James Fisher.